Европски ФудбалФудбал

Зошто Донарума би се согласил да биде резерва за Тер Штеген ?

Договорот со Каталонците не е многу реален, па Јувентус би можел да влезе во поконкретна трка за младиот голман на Милан.

Италијанските експерти за фудбалски пазар ди Марсио и Фабрицио Романо потврдија дека фудбалскиот агент Мино Раиола воспоставил официјални контакти со Барселона во врска со можниот трансфер на Џанлујџи Донарума.

На крајот на јуни, договорот со Милан официјално истекува за одличниот голман, по што тој ќе може да премине во клуб како слободен играч. Сепак, според Роман, тешко е да се очекува дека ќе биде постигнат договор со Каталонците, имајќи предвид дека тие сè уште го гледаат Марк Андре Тер Штеген како прво решение во клубот.

Сепак, преговорите официјално започнаа, па се чека официјален одговор од Барселона. Раиола игра на картата за одличната врска со Жоан Лапорта, така што тоа ја прави Барселона главен фаворит за ангажирање на 22-годишниот голман.

Друг клуб заинтересиран за младиот голман е Јувентус, но во моментов, според Ди Марсио, тоа не изгледа толку конкретно. „Бјанконерите“ веруваат во квалитетите на Донарума, но имаат и доверба во Војчех Шчесни. Се додека Полјакот е во клубот, доведувањето друг голман на Јувентус не треба да биде опција. Покрај тоа, Шчесни е исто така фаворит на Алегри, што дополнително ќе ја засили неговата позиција по доаѓањето на искусен стратег.

Од друга страна, Романо има малку поинакво мислење, бидејќи смета дека во Јувентус на Донарум гледаат на долгорочно решение. Покрај тоа, одличниот голман е вистински наследник на Буфон на голот на репрезентацијата на Италија, па според Роман, логично би било да зачекори кон голот на гигантот од Торино.

Потсетуваме, Донарума застана на голот на Милан на само 16 години, а во изминатите шест сезони забележа 251 настапи за Милан, пред официјално да се реши да го напушти Сан Сиро.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!