Европски ФудбалФудбал

Зидан одби клубови од Премиер лигата, чекајќи ја позицијата селектор на Франција

Извори блиски до Зинедин Зидан велат дека Французинот не брза со новата работа по заминувањето од Реал Мадрид.

Славниот Французин ја напушти позицијата тренер на Реал на крајот на мај и оттогаш е на одмор. Конечно нели. Тој е целосно опуштен и во иднина го интересира само една работа – позицијата селектор на Франција.

Сепак, тие планови ќе мора да почекаат, бидејќи и покрај елиминацијата од ЕУРО 2020, потврдено е дека селекторот Дидие Дешамп ќе ги предводи „триколорите“ во квалификациите за СП 2022 во Катар.

Зидан не брза. Во меѓувреме, како што пренесува „Лекип“, тој ги одбил вредните понуди од Англија, но и од Азија и Заливот.

„Фудбалот за Зидан веќе долго време не е прашање на пари, туку на срцето. За него, четири места секогаш ќе имаат предност пред другите. Тоа се Бордо, Јувентус, Реал Мадрид и Франција“, изјави за „Лекип“ близок извор на славниот фудбалер.

Она во што најмногу ужива во моментот е времето со семејството. Тој не можеше да го стори тоа додека работеше како тренер.

„Додека беше тренер на Реал Мадрид, тој живееше скоро исклучиво за клубот. Тој стануваше секој ден во 6 часот наутро за да биде во Спортскиот центар „Валдебебас“ во 7:30 часот и да остане таму до 19 часот. Имаше сличен начин на живот додека беше играч“, вели истиот избор.

Затоа, не брзајте сега. Ќе дозволи времето и настаните да одат по својот тек. Гледајќи во иднината, тој има само една јасна цел во својата кариера: еден ден да стане селектор на Франција.

„Во моментов не размислува за клуб“, заклучи извор близок до Зинедин Зидан.

Славниот Французин ќе го прослави својот 50-ти роденден во јуни следната година.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!