Европски ФудбалФудбал

За помалку од половина час почнува седница на комсијата, Вележ и Хасиќ ќе бидат строго казнети ?

Борац ќе слави со службен резултат од 3:0, а Вележ го очекува ригорозни казни

Како што објави „Спорт Спорт“, денеска Комисиите на Фудбалскиот сојуз на БиХ ќе одржат итни седници.

Седницата на Комисијата за натпревари ќе започне нешто по 13 часот, а Дисциплинската комисија во 15 часот.

Единствена точка на дневниот ред ќе биде прекинот на натпреварот во Мостар, но и инцидентите по натпреварот кога судиите во Јабланица беа нападнати, а автомобилот на главниот судија Сабрија Топаловиќ беше запален, а хулиганите потоа физички ги нападнаа Топаловиќ и Шеховиќ, кој беше четврти судија и Алиспахиќ, кој служеше како супервизор на судењето.

Во Вележ, тие се разочарани од судењето на Топаловиќ, а првиот човек на Фудбалскиот Сојуф на БиХ, Вико Зељковиќ, објави дека на Хасиќ ќе му биде изречена забрана за вршење на функцијата претседател.

Стадионот на мостарскиот клубот ќе биде суспендиран, се очекува висока парична казна, а Вележ дури може да игра домашни натпревари надвор од Мостар одреден период. Сепак, се ќе биде појасно денес.

Да потсетиме, натпреварот беше прекинат со водство од 2-0 за Борац, кога незадоволните домашни навивачи истрчаа, но за среќа немаше физички контакт со играчите и официјалните лица.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!