ФудбалФудбал - ВТОРА ЛИГА

Воска убедлива, Вардар го победи Силекс, ќе решава последното коло

Воска Спорт и Вардар забележаа победи во претпоследното коло, со што битката за тоа кој ќе игра бараж за Прва лига ќе се решава во последното коло.

ЗА СИТЕ ГОЛМАНИ НА ВОЗРАСТ ОД 7 ДО 19 ГОДИНИ – ПРИЈАВИ СЕ НА НАЈГОЛЕМИОТ ГОЛМАНСКИ КАМП НА БАЛКАНОТ – „РБ Охрид 2022“

Воска Спорт на домашен терен со убедливи 3:0 триумфираше над Беса од Добри Дол и останува на второто место на табелата. Резултатот го отвори Љупчо Трпески, а до крајот на првиот дел предноста ја удвои Михајло Јакимоски. Во вториот дел конечните 3:0 ги постави Елмир Алији.

Силекс по првпат беше поразен сезонава, откако на гостувањето во Автокоманда беше поразен од Вардар со минимални 1:0. Стрелец на победничкиот гол за „вардарци“ беше Иван Николов кој стрелаше во 9. минута од мечот.

Дуелот на отпаднатите Кадино и Велешта заврши без победник со по еден гол во мрежа (1:1). Давид Манџуковски стрелаше за домаќинот, а пред крајот на првиот дел Јасин Казимоски погоди за конечни 1:1.

Голеада во Тетово за реми на Тетекс и Кораб (3:3). Дамјан Масевски стрелаше во 27. минута за водство од 1:0 за „штофарите“, а во 35. минута од пенал Михаило Митров зголеми на 2:0 на полувреме.

Revolution Development е софтверска компанија посветена на развој на врвни решенија за бизниси

Во вториот дел гостите од Дебар со два брзи гола стигнаа до 2:2 и се вратија во рамноправна трка за трите бодови, Во 65. минута Ујкан Муча намали на 2:1, а по минута игра со втор гол Муча погоди за 2:2.

„Штофарите“ преку втор гол на Масевски во 71. минута дојдоа до ново водство од 3:2, во 94. минута Рејјан Абази погоди за конечни 3:3.

Охрид од Гостивар се враќа непоразен откако одигра 0:0 и обезбеди многу важен бод во битката за опстанок.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!