Европски ФудбалФудбал

ВИДЕО: Зенит ремизираше со Челзи, Јувентус минимално против Малме

Актуелниот европски првак Челзи не успеа да го совлада Зенит во Санкт Петербург каде одигра 3:3 и го отстапи првото место во гурпата Х во Лигата на шампионите на Јувенутс.

Гостите од Анлгија губеа по првите 45 минути си 2:1, откако Вернер го отвори резултатот, а домашните до крајот на првиот дел стигнаа до пресврт и 2:1 на полувреме. Во вториот дел Челзи преку Ромелу Лукаку и Тимо Вернер го свртија резултатот, но во продолжение Зенит преку Алексаднар Ерокин стигна до конечните 3:3 и бод против фаворитот.

Јувентус со голот на Моизе Кин во 18. минута стигна до минимален триумф над Малме на домашен терен.

Во групата Х италијанскиот гигант заврши на врвот од табелата со 15 бодови, а два помалку има Челси. Зенит со пет бодови патува во Лигата на Европа.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!