Европски ФудбалФудбал

ВИДЕО: Венеција се врати во Серија А после 20 години, а претседателот скокна во венецијанскиот канал

Екипата на Венеција се враќа во Серија А откако во финалето од плеј-офот беше подобра од Цитадела. Венеција на гости славеше со 1:0, а реваншот заврши со резултат од 1:1.

Венеција последен пат во Серија А играше во далечната 2001/2002 година. Претседателот Данкан Нидерауер во големата еуфорија на синоќешната прослава скокна во венецијанскиот канал.

Во Серија А следната сезона покрај Венеција ќе играт и Емполи и Салернитана.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!