ЕУРО 2020Фудбал

Словачка со победа над Полска го отвори Европското првенство откако во рамки на првото коло од групата Е славеше со 1:1. Полска беше голем фаворит за овој натпревар, но Словачка покажа квалитет и дојде до златни три бода.

Роберт Мак по еден одличен шут со помош на Војчех Шчези ја стресе мрежата, а голот беше препишан на полскиот голман како автогол.

По само 30-тина секунди игра во вториот дел од натпреварот Линети ја погоди мрежата на Словачка за израмнување од 1:1. Во 62. минута од мечот Грегорж Криховјак заработи втор жолт картон и беше исклучен од игра. Седум минути подоцна дефанзивецот Милан Шкрињар успеа да го матира Шчезни за конечни 1:2.

Во следното коло Полска ќе игра против Шпанија, додека Словачка ќе се соочат со Шведска.