ЕУРО 2020Фудбал

ВИДЕО: По големата драма, Шпанија ја испрати Хрватска дома

Репрезентациите на Хрватска и Шпанија одиграа одличен натпревар синоќа во осминафиналето на Европското првенство, а Шпанија обезбеди четвртфинале откако победи со 3:5.

Првото полувреме го одбележа доминацијата на Шпанија, но Хрватите први дојдоа во водство, откако голманот Унаи Симон реагираше лошо во 20-та минута по возвратната топка на Педри и топката заврши во мрежата со што Хрватска поведе со 1:0.

Сепак, одличниот Пабло Сарабија израмни на 1:1 во 38-та минута по гужвата пред голот на Доминик Ливаковиќ. Од двете страни потоа се виде отворена игра, и едните и другите создадоа полу-шанси, а потоа во 57. минута, Фјури стигна до пресвртница. Феран Торес искористи добра топка од Цезар Аспиликуета и погоди со глава од неколку метри за да ја сврти Шпанија од 0:1 на 1:2.

Тогаш Хрватите се отворија и се обидоа да направат нешто со промените, но Шпанците го правеа она што најдобро го знаеја со години, го задржаа стручно стекнатото лидерство.

Шпанците беа скоро сигурни во победата кога Торес погоди за 1:3 во 77-та минута, но хрватските играчи не мислеа така.

Резервистот Мислав Орчиќ во 85-та минута намали на 2:3, а потоа во втората минута во надополнувањето и асистираше на Марио Пашалиќ кој влезе од клупата и убаво погоди со глава за 3:3.

Продолжението донесе отворена игра на обете селекции, но Шпанците беа тие кои двапати ја погодија мрежата на „ватрените“. Прво, Алваро Мората погоди за 3:4 во 103-та минута, а три минути подоцна Микел Ојарзабал ги постави конечните 5: 3.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!