ЕУРО 2020Фудбал

ВИДЕО: Италија по вторпат на европскиот трон, Англија не го врати фудбалот дома!

Италија по втор пат се искачи на европскиот трон, откако во финалето на Европското првенство ја победи на Англија по изведувањето на пенал со 3:2 (1:1).

Англија дојде прва до водство уште во 2. минута со голот на Лук Шо. Во вториот дел Италијанците тргнаа со многу поголем притисок од првиот дел и тоа резултатираше со гол во 67. минута гоа Бонучи ја стресе мрежата на Англија и го „замрзна“ „Вембли“.

До крајот на натпреварот Италија имаше голем притисок, но резултатот не се промени, по што следуваа продолженија, но и понатаму мрежите мируваа. Победникот беше решен во пенал-рулетот, а Италија беше подобра и на крајот сосема заслужено по вторпат се искапи на европскиот трон!

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!