ЕУРО 2020Фудбал

ВИДЕО: Англија ја реши Чешка, Хрватска преку Шкотска до второто место и осминафинале

Англија со минимални 0:1 ја оправда фаворитската улога и запиша победа над Чешка и со тоа како првопласирана во групата Д патува во елиминационата фаза на Европското првество. На „Гордиот Албион“ со гол на Стерлинг постигнат во 12. минута од натпреварот.

Видео од Чешка – Англија:

Чешка пак и покрај поразот обезбеди место меѓу најдобрите 16 како најдобро третопласирана.

Хрватска со многу важен триумф над Шкотска обезбеди осминафинале, откако со 3:1 беа подобар противник. „Коцкестите“ предводени од Модриќ ја остварија својата цел, а тоа е следна фаза на Европското првенство.

Видео од Хрватска – Шкотска:

Никола Влашиќ во 18. минута го отвори резултатот во 18. минута, а во 42. минута Калум МекГрегор ја стресе мрежата на „ватрените“ за 1:1 на полувреме. Хрватска во вториот дел брзо се врати резултатски со гол на Модриќ во 62. минута, а Перишиќ во 77. минута ги постави конечните 3:1 и посакуваниот резултатот.

Табелата од групата Д можете да ја погледнете ОВДЕ.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!