ФудбалФутсал

Велешта со победа во Валандово над Проект Јосифово

Велешта запиша победа на гостувањето во Валандово, каде во меч од 9. коло од Втората футсал лига славеше над младата екипа над Проект Јосифово со 6:8.

Во првите девет минути од натпреварот паднаа дури четири погодоци. Домаќинот со гол на Митковски Давид дојде прв во водство, а веднаш Велешта израмни на 1:1 со гол на Ода Едмонд. Две минути подоцна гостите со гол на Положани Аљбрим дојде до водство од 1:2. Делев Митко во 9. минута донесе израмнување на 2:2. Во 17. минута паднаа два гола. Вториот гол на Митровски донесе водство од 3:2 за домаќинот, а Бекси Беким веднаш израмни на 3:3 на полувреме.

Во вториот дел одлична игра и многу погодоци. На стартот Велешта постигна два гола и дојде до водство од 3:5. Со погодоците на Шеху Мухарем и Ѓетали Белќија. Следуваше серија од три брзи гола повторно за Велешта. Во 30. минута втор гол постигна Ѓетали, а два гола постигна и Хани Авдул, со што гостите имаа водство од 3:8 до 33. минута. Домашната екипа до крајот на натпреварот постигна три погодоци за конечни 6:8. Стрелци на погодоците беа Станисавовски, Делев и Митровски.

Во следното коло Велешта ќе биде домаќин на Овче Поле, додека Проект Јосифово ќе гостува кај Шкендија во Тетово.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!