ЕУРО 2020Фудбал

Уште една репрезентација остана без селектор

Холанѓаните очекуваа многу повеќе од својата репрезентација на Европското првенство. Холандија беше фаворит во дуелот од осминафиналето со Чешка, но за време на тој натпревар холандиските репрезентативци одиграа под очекуваното и го завршија настапот на Европското првенство.

Тренерот Франк де Бур, бранејќи ги играчите, ја презеде целата одговорност врз себе, но следеше логичен потег. Фудбалската федерација на Холандија одлучи да му се заблагодари за соработката, или, како што беше објавено дипломатски, беше постигнат договор за договорено прекинување на соработката.

Заедно со неговиот брат близнак Роналд, Франк де Бур е големо име во холандскиот фудбал. Одигра дури 112 игри за „лалињата“. Тој ја презеде репрезентацијата во септември минатата година, откако Роналд Куман замина во Барселона.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!