ЕУРО 2020Фудбал

Украина, пркосејќи и на УЕФА, најави дека ќе ги носи дресовите со забранетиот слоган

Откако УЕФА вчера прифати дел од претставката поднесена од Русија во врска со дресот на украинската фудбалска репрезентација за претстојното Европско првенство и ја принуди да го смени натписот на дресот, Украина ја отфрли таквата можност и ќе игра во првично дизајнираните дресови.

Украина денеска издаде соопштение во кое најавува дека Европското првенство ќе се игра со оригиналниот дрес, и покрај упатствата на УЕФА дека натписот „Слава на нашите херои“ на јаката на украинскиот дрес е од политичка природа и треба да се отстрани на натпреварувачки натпревари.

„Ние имаме свои дресови, тие се одобрени од УЕФА и ние ќе играме во нив. Нашите дресови се одобрени“, изјави портпаролот на украинската репрезентација, Олександар Кливински.

Да потсетиме, дресовите ги цртаат границите на украинската држава, вклучително и Крим, полуостров што Русија го анектираше во 2014 година, но кој меѓународната заедница сè уште го смета за дел од Украина.

Покрај тоа, паролите „Слава на Украина“ и „Слава на хероите“ беа испишани на дресовите како традиционални воени честитки, што предизвика бес кај Русите, кои сето ова го сфатија како провокација и испратија жалба до УЕФА.

Портпарол на украинскиот тим додаде дека претседателот на синдикатот Андриј Павелко отпатувал во Рим за да го реши проблемот.

Покрај тоа, претседателот на украинскиот парламент Дмитриј Разумков рече дека комбинацијата на пароли, широко користена за време на протестите на плоштадот „Мајдан“ во 2013 година, е официјален поздрав утврден со украинскиот закон и „не навредува ничии чувства“.

Од 2018 година вооружените сили на Украина го користат овој термин како официјален поздрав.

Украина на Европското ќе игра во Групата Ц против Холандија, Австрија и Македонија.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!