ФудбалФудбал - ТРЕТА ЛИГА

Трета лига – Запад: Беса и Аресими доминираат, многу погодоци и убедливи победи

Во Трета лига – Запад сезонава се одиграа вкупно 75 натпревари при што на истите беа постигнати 289 погодоци или во просек по 3.85 по натпревар.

Беса е лидер на табелата 40 бодови и доколку не продолжи сезоната, тогаш ќе игра бараж за влез во Втора лига – Запад. Најблиску до Беса е екипата на Аресими која е втора и практично овие две екипи доминираат во лигата.

Најголема победа на домашен терен:

  • Беса 7:0 Пролетер
  • Аресими 8:1 Пролетер

Најголема победа на гостински терен:

  • Пролетер 0:7 Аресими

Натпревар со најмногу голови:

  • Трабзонспорт 4:6 Камјани

Беса инаку е единствена непоразена екипа во ТМФЛ – Запад и има најдобра одбрана, која примила само седум погодоци. Најдобриот напад го има Аресими кој има постигнато вкупно 55 погодоци.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!