ФудбалФудбал - ПРВА ЛИГА

Тиквеш гостува на „жешкиот“ терен во Штип, „пандевци“ без право на грешка, Струга против Работнички ќе бара враќање на победите

Денес ќе биде комплетирано 14. коло од Првата македонска фудбалска лига, откако истото беше отворено вчера во Автокоманда со дуелот меѓу Скопје и Силекс, кој заврши без победник и без погодоци (0:0) со поделба на бодовите.

Денес, ќе гледаме четири интересни прволигашки натпревари. Лидерот Струга Трим Љум против Работнички во Скопје ќе бара враќање на победничките патеки. Стружани кои тргнаа одлично во новата сезона и од самиот момент го држат врвот во прволигашкото натпреварување, на последните четири натпревари немаат триумф. Последен пат Струга Трим Љум славеше на 17. септември против Тиквеш (2:0) на домашен терен, потоа следуваше реми со Македонија ЃП (1:1), два последователни порази од Шкупи (1:0) и Победа (2:0), а во последното коло стигна до реми против Брегалница (2:2).

Од друга страна и Работнички силно атакува на втор последователен триумф, откако романтичарите ставија крај на мини резултатската криза со победата на Академија Пандев во Струмица (0:2).

Во Штип ќе гледаме дуел на две екипи од средишниот дел на табелата. Брегалница ќе биде домаќин на одличниот Тиквеш. Првиот меч заврши без победник во Кавадарци, а денес Тиквеш, кој игра многу подобро од воведните натпревари во ПМФЛ, ќе атакува и на цел „плен“ на „жешкиот“ терен во Штип.

Шкендија игра во одлична форма и со тоа успеа да се искачи на второто место на табелата со само три бода негатива во однос на лидерот Струга. Четата на Ќатип Осман денес против Академија Пандев ќе има нова можност да запише позитивен резултат. „Пандевци“ се во длабока резултатска криза од која никако не може да излезат и во моментот се наоѓаат на 11-тото место на табелата. Шкендија ќе важи за голем фаворит за целиот „плен“, а останува да видиме дали Академија Пандев може да направи некакво изненадување.

Победа денес на домашениот терен во Прилеп ќе се соочи со Македонија Ѓорче Петров. Момците на Бобан Бабунски со неколку одлични резултати најавуваат борба за сигурен опстанок. Убедливиот триумф од 0:3 над Силекс, како и триумфот над Струга (2:0) за Победа беа повеќе од важни на патот кон сигурниот опстанок во прволигашкото друштво.

„Лавовите“ од Ѓорче играат полошо од минатата сезона и во Прилеп ќе имаат вистински тест за трите бодови. Екипата која лани доминираше во ПМФЛ, годинава е блиску до зоната за испаѓање во Втора лига, па гостите се надеваат на позитивен резултат.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!