ФудбалФудбал - ПРВА ЛИГА

Стојчев поднесе оставка, Академија Пандев ќе добие нов тренер

Струмичкиот прволигаш Академија Пандев ќе добие нов тренер, откако младиот тренер Ѓорге Стојчев си поднесе оставка од позицијата шеф на стручниот штаб.

ПРИЈАВИТЕ СЕ ВО ТЕК ЗА НАЈГОЛЕМИОТ ГОЛМАНСКИ КАМП НА БАЛКАНОТ – „РБ Охрид 2022“

Оставката доаѓа по двата кикса на „пандевци“- поразот од Скопје (1:2) на домашен терен и реми кај Борец (1:1) во Велес.

35-годишниот струмички тренер ја превзеде тренерската палка од Александар Васоски кој замина во босански Сараево. Стојчев на преку својот Фејсбук профил упати благодарност до Горан Пандев и клубот, а на „пандевци“ им посака остварување на зацртаната цел – да заиграат во европските натпреварувања.

„Благодарност до Горан Пандев, Фк Академија Пандев. Со срце и душа работев од создавањето на клубот па се до денес. После двата последни резултати одговорноста ја превземам јас како тренер. Посакувам на клубот, играчите во иднина исполнување на зацртаната цел и се надевам ФК Академија Пандев ќе игра во Европските натпреварувања“, напиша Стојчев.

Стојчев ја водеше Академија Пандев на осум првенствени натпревари во Прва лига и забележа скор од четири победи, две ремија и два порази. „Пандевци“ во мометот се трети на табелата со 49 освоени бодови, колку што има и Македонија Ѓорче Петров, па до крајот на сезоната двете екипи ги очекува борба за третото место и излез во Европа.

ПРИЈАВИТЕ СЕ ВО ТЕК ЗА НАЈГОЛЕМИОТ ГОЛМАНСКИ КАМП НА БАЛКАНОТ – „РБ Охрид 2022“

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!