ФудбалФудбал - ПРВА ЛИГА

Статистика за ВМФЛ – Исток: Брегалница немаше конкуренти, Тиквеш со надеж за ПМФЛ преку баражот

Брегалница одигра фантастична сезона во Втората лига – Исток и без пораз се врати во Првата македонска фудбалска лига. Штиските „сини“ го повторија успехот од сезона 1995/96 година кога се пласираа во Прва лига без ниту еден пораз и истиот го подобрија. Штипјани буквално немаа конкуренти и на секој натпревар ги „рушеа“ противниците.

Во Втората лига – Исток беа одиграно вкупно 130 натпревари, а постигнати беа вкупно 365 погодоци или во просек по 2.81.

Најголема победа дома:

  • Брегалница 6:1 Слога Виница
  • Брегалница 6:1 Росоман
  • Каменица Саса 5:0 Росоман

Најголема победа на гости:

  • Росоман 1:7 Осогово

Натпревар со најмногу голови:

  • Осогово 5:4 Росоман

Во јанури 2021 година, ФФМ одлучи на Плачковица да ѝ се одземе еден бод поради неоправдано ненастапување на три натпревари во Третата младинска категорија.

Од Втора лига – Исток отпаднаа Росоман (10. место) и радовишка Плачковица (9. место).


ЦЕЛАТА ТАБЕЛА ОД ВТОРАТА ЛИГА – ИСТОК ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ОВДЕ

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!