ФудбалФудбал - ПРВА ЛИГА

Статистика за Прва лига: Бесарт Ибраими најдобар стрелец, Шкендија со тотална доминација!

Шкендија одигра одлична сезона и ја освои титулата во Првата македонска фудбалска лига. Во 29. издание на ПМФЛ најдобар стрелец е Бесарт Ибрими со 23 голови.

Во Првата лига беа одиграни вкупно 192 натпревари, а постигнати беа 468 натпревари или во просек по 2.44 по натпревар.

Најголема победа на домашен терен:

  • Силекс 6:0 Вардар

Најголема победа на гостински терен:

  • Беласица 0:6 Силекс

Натпревар со најмногу голови:

  • Работнички 3:5 Шкендија

Најголема низа на победа:

  • Шкендија – 8 натпревари

Најголема низ без пораз:

  • Шкендија – 17 натпревари

Најголема низа без победа:

  • Беласица, Пелистер и Вардар – 10 натпревари

Најголема низа на порази:

  • Беласица – 7 натпревари

Екипи кои отпаднаа од Првата фудбалска лига се Беласица (10. место) и Вардар (9. место), додека пак екипи кои се унапредени од Втората фудбалска лига се Брегалница (Источен првак) и Скопје (Западен Првак).

Бараж за опстанок ќе играат Силекс и Ренова против Охрид и Тиквеш.

ЦЕЛАТА ТАБЕЛА ОД ПРВАТА ЛИГА ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ОВДЕ

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!