Европски ФудбалФудбал

Сите во Англија пишуваат дека Манчестер Сити дава 100 милиони за Грилиш

Како што стојат работите, англискиот репрезентативец Џек Грилиш ќе се пресели во Манчестер Сити затоа што тој богат клуб сака да плати 100 милиони евра за фудбалерот на Астон Вила.

Освен општата возбуда заради настапот на англиската репрезентација на Европското првенство, Островот се тресе поради најавата за голем трансфер. Манчестер Сити наводно нуди дури 100 милиони фунти.

„Гардијан“ пишува дека ова е првата трансфер желба на „граѓаните“ ова лето со Хари Кејн, но прашање е дали Астон Вила воопшто ќе сака да ги слуша понудите од „Етихад“. Клубот од Бирмингем, каде Грилиш започна да игра фудбал, сака да изгради тим околу него. Тој му нуди нов договор само девет месеци откако го потпиша претходниот, кој трае пет години. Тоа значи дека Вила сака да го „заслепи“ овој фудбалер.

Прашање е како Сити би ги донел и Грилиш и Кејн, но „Гардијан“ наведува дека има решение и за тоа. Џек би го исфрлил Рахим Стерлинг од тимот кој на тој начин би бил испратен во Тотенхем во трансфер размена за Кејн.

„Скај“ пишува дека Сити ќе понуди пари на Вила за Грилиш по завршувањето на Европското првенство, „Токспорт“ пишува дека трансферот е веќе договорен, а „Дејли меил“ наскоро очекува понуда од „Етихад“.

Reklama

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!