Европски ФудбалФудбал

Шокантен трансфер: Де Бек од резерва во Јунајтед до големо засилување во Реал Мадрид !?

Шпанските медиуми најавуваат шокантен трансфер на Дони ван де Бек од Манчестер Јунајтед во Реал Мадрид.

За сè е виновен старо-новиот тренер на „кралскиот клуб“, Карло Анчелоти.

Шпанските медиуми наведуваат дека финансиската криза ќе се почувствува во Примера за следната сезона и дека ниту Реал Мадрид ниту Барселона нема да бидат поштедени од тоа.

Затоа славниот италијански тренер гледа како да се засили тимот што е можно порационално, а една од идеите е да го ангажира Ван де Бек на позајмица. Анџелоти високо го цени поранешниот играч на Ајакс и покрај тоа што не играше многу за Манчестер Јунајтед минатата сезона, тој му понуди на клубот од „Олд Трафорд“ два милиони евра за едногодишна позајмица со обврска на Реал да ја покрие платата на играчот.

Шпанските медиуми наведуваат дека, доколку оваа идеја навистина се реализира, тоа ќе беше еден од најшокантните трансфери ова лето.

Дони ван де Бек беше стартер во тимот на Солшер само четири пати минатата сезона, па дури и влезе во игра како резерва 15 пати. Тој постигна само еден гол во второто коло!

Холанѓанецот има само 24 години и Анџелоти би сакал Реал да го откупи неговиот договор од Англичаните по истекот на позајмицата.

Претходно, Мурињо покажа интерес за Ван де Бек, кој би сакал да го види во Рома. Се чини дека овој фудбалер е добар за многумина, но не и за Солшер.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!