ФудбалФутсал

Шкупи го доби дербито со Железарец, Велешта го елиминираше Астибо, Арбен Бајрами обезбеди четвртфинале

Викендот се одиграа осминафиналните натпревари од футсал Купот на Македонија.

Во саботата се одиграа два големи дерби натпревари. Во првиот Шкупи со 1:4 беше подобар од екипата на Железарец, додека во вториот Арбен Бајрами со 3:1 запиша победа над Проект и обезбеди четвртфинале.

Кеги Моби ја оправда фаворитската улога со убедливата победа од 7:2 над второлигашот Овче Поле, додека Мал Ајакс на домашен терен во Штип со 3:4 беше елиминиран од Црна Река.

Во неделата сензација во Штип, амбициозниот второлигаш Велешта со 10:6 го декласираше Астибо и си обезбеди место во четвртфиналето. Во Кавадарци фаворитот Карадаку со 3:8 беше далеку подобар од второлигашот Клими, а интересен дуел имаше во Скопје, каде Јувентус Серава се намачи со второлигашот Шкендија, откако одиграа 6:6, на пенал рулетот прволигашот се покажа поуспешен и закажа четвртфинале.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!