ФудбалФутсал

Шкендија пресилна за Овче Поле

Лидерот Шкендија со 10:2 славеше над Овче Поле во натпревар од 7. коло од Втората футсал лига.

Домаќинот беше апсолутен фаворит на натпреварот и фаворитската улога ја оправда со убедлива победа и тотална доминација на теренот.

Резултатот беше отворен во 2. минута од мечот во Тетово со гол на Халили Меритон, а четири минути подоцна Хашими Агон погоди за 2:0. Одличната игра продолжи и до крајот на првиот дел Шкендија постигна уште една погодоци. Стрелец на третиот гол за Шкендија беше Муртезани Едис, а втор гол постигна Меритон за 4:0 на полувреме.

На стартот од вториот дел гостите од Свети Николе преку Стојковиќ Никола намалија на 4:1. Имери Натмир погоди за 5:1, а Русевски Павел намали на 5:2. Два нови погодоци постигна Меритон за 7:2. Во 32. минута Едис постигн нов гол за 8:2, а конечните 10:2 ги постави Натмир со нови два погодоци.

Шкендија е лидер во Втората футсал лига и фаворит за влез во Првата футсал лига.

Во следното коло Шкендија ќе игра градско дерби во Тетово со СЕЕ Университи, додека екипата на Овче Поле ќе биде слободна.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!