ФудбалФудбал - ПРВА ЛИГА

Шест екипи во битка за опстанок во ПМФЛ, која екипа има најлесен распоред на последните три натпревари ?

Битката за опстанок во Првата лига се вжештува, шест екипи во следните три натпревари ги очекува пеколна борба и на секој натпревар ќе играт како на финале. Од 11-тото до шестото место екипите не се безбедни.

Во најповолна ситуација од сите е Пелистер кој со 38 бодови е на шестото место на табелата, по што следува Борец кој е седми со 36 бодови, додека Силекс и Академија Пандев имаат по 35 бодови и се наоѓаат на осмата односно деветтата позиција. Ренова со 32 бодови е на десетото место, додека Вардар е во најтешка ситуација и се наоѓа на претпоследното 11-то место на табелата со 31 бод.

Распоред за последните три кола на екипите кои се борат за опстанок во ПМФЛ:

 1. коло
  Пелистер – Академија Пандев

  Ренова – Беласица
  Силекс – Борец
  Вардар – Работнички
 2. коло
  Беласица – Академија Пандев
  Борец – Ренова
  Работнички – Силекс
  Шкупи – Пелистер
  Струга Трим Лум – Вардар
 3. коло
  Академија Пандев – Борец
  Пелистер – Беласица
  Ренова – Работнички
  Силекс – Струга Трим Лум
  Вардар – Македонија ЃП

ЦЕЛАТА ТАБЕЛА ОД ПРВАТА ЛИГА ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ОВДЕ

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!