Европски ФудбалФудбал

Сари пред потпис со Лацио, откриени сите детали

Со заминувањето на Симоне Инзаги во Интер, Клаудио Лотито, претседателот на Лацио, остана без тренер.

Во таа ситуација не му останаа многу опции, а Маурицио Сари беше најверојатен уште од самиот почеток. Според „Кориере дело Спорт“, Сари и Лацио се договориле практично за сè и потписот е близу. Лотито синоќа со Сари ги договорил деталите за новиот договор.

Сари треба да потпише двегодишен договор со опција за продолжување до 2024 година и би заработувал околу три милиони евра по сезона со бонуси поврзани со европските натпреварувања и Серија А. Конечниот договор треба да се постигне денес откако челниците на Лацио минатата ноќ го завршија најголемиот дел од работата.

Останува само еден од најважните детали, а тоа е системот на игри во кој Сари би играл бидејќи неговиот претходник користеше 3-5-2, а Сари претпочита 4-3-3, што во голема мера го одредува списокот на играчи кои ги има на располагање и можни засилувања.

Во секој случај, Италијанците тврдат дека потписот би можел да падне до вечерва.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!