Европски ФудбалФудбал

Сараево донесе уште едно засилување, поранешниот играч на Ајакс пристигна на Кошево

По Дражен Багариќ, Сараево донесе уште едно засилување во нападот, Дарко Бодул потпиша договор со „бордо-белите“.

32-годишниот напаѓач потпиша едногодишен договор со вицешампионот на БиХ со опција да го продолжи за уште една сезона, а клубот од Кошево се очекува наскоро и официјално да го објави тоа.

Тој е фудбалер со богато странско искуство, а последниот ангажман беше во Анкараспор, Турција, со кого раскина на почетокот на овој месец.

Бодул беше член на Ајакс, за кој одигра еден натпревар, а играше и за Спарта од Ротердам, Национал, Штурм, Одензе, Алтак, Данди Јунајтед, Амкар Перм, Јенисеј и Слигорск.

Овој искусен напаѓач е роден во Сараево, но има австриско државјанство, додека во помладите селекции играше за репрезентацијата на Хрватска.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!