Европски ФудбалФудбал

Сака и Арсенал заедно до 2027 година

Арсенал и Букајо Сака се договорија за ново продолжување на договорот, кое ќе трае до 2027 година.

Сака е веројатно најголемата надеж на лондонскиот клуб каде што настапува од почетокот на кариерата. Во текот на 2020 година, двете страни потпишаа четиригодишен договор. Сепак, Арсенал сака да дополнително да се обезбеди и тоа наскоро ќе биде официјализирано.

Сака во тековната сезона постигна четири гола на 20 натпревари во сите натпреварувања и забележа исто толку асистенции.

Сака ги мина сите репрезентации на Англија, а во сениорската репрезентација веќе забележа 14 натпревари со четири гола.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!