Европски ФудбалФудбал

Садио Мане гради болница и нов национален стадион во Сенегал

Садио Мане е на одмор во родниот Сенегал.

Еден од најплатените фудбалери на Ливерпул е голем хуманитарец, а тој го сврте вниманието кон себе откако беше објавено дека секој месец донира 70 евра на сите жители во најсиромашните делови на Сенегал, сè за овие семејства да можат полесно да живеат.

Сенегалските медиуми објавија дека Мане се сретнал со сенегалскиот претседател Меки Стал, кој најавил дека ќе започне со изградба на болница каде што секој ќе има право на потребната помош, но и изградба на нов национален стадион.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!