ЕУРО 2020Фудбал

Роналдо стана вечен, Португалецот го мина Платини и стана најдобар стрелец во историјата на ЕП

Португалија со убедливи 0:3 славеше над Унгарија во првото коло од групата Д на Европското првенство.

Роналдо на овој натпревар постигна два погодоци, првиот од пенал, вториот од игра, со што првиот ас на Португалија одново сруши нов рекорд и стана прв стрелец во историјата на Европските првенства.

Роналдо во моментот има 11 погодоци на Европските првенства, два повеќе од легендата Мишел Платини кој со девет гола е втор на вечната листа.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!