ЕУРО 2020Фудбал

Роналдо е играчот со најмногу настапи на Европските првенства

Освен фактот дека тој е играчот со најмногу настапи за неговата репрезентација на Европските првенства, Кристијано Роналдо има и некои други рекорди за долговечност. Португалската ѕвезда е на врвот на листата според бројот на настапи на Европските првенства.

Португалецот Кристијано Роналдо е рекордер со 21 натпревар одигран на Европските шампионати. Португалскиот мајстор дебитираше на ЕП во 2004 година во својата татковина, а потоа настапи на уште три ЕП (2008, 2012, 2016).

Зад Роналдо е германецот Бастијан Швајнштајгер со 18 настапи, додека Италијанецот Џанлујџи Буфон има собрано 17 настапи на европски фестивали. По нив следуваат Шпанците Сеск Фабрегас и Андрес Иниеста, Французинот Лилијан Турам и Холанѓанецот Едвин ван дер Сар.

На неодамнешното Европско првенство, Роналдо може да стане првиот играч кој настапил на дури пет Европски првенства, а досега настапиле 17 играчи на по четири шампионати, вклучувајќи го и Хрватот Дарио Срна.

Одличниот Португалец е на само еден гол и од титулата најдобар стрелец во историјата на Европското првенство, кој сега го дели со Французинот Мишел Платини, двајцата постигнаа по девет гола. Од хрватските фудбалери, капитенот Дарио Срна има најмногу настапи на Европските шампионати, со 12 настапи. Зад него е Ведран Чорлука, кој постигна 11, додека Иван Ракитиќ настапи на десет натпревари на Европските шампионати.

ИГРАЧИ СО НАЈПОСТАПКА:
21 – Кристијано Роналдо (Португалија)
18 – Бастијан Швајнштајгер (Германија)
17 – Џанлујџи Буфон (Италија)
16 – Сеск Фабрегас (Шпанија), Андрес Иниеста (Шпанија), Лилијан Турам (Франција), Едвин ван дер Сар (Холандија)
15 – Жоао Мутињо (Португалија), Нани (Португалија), Пепе (Португалија), Серхио Рамос (Шпанија), Давид Вилја (Шпанија)

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!