ЕУРО 2020Фудбал

Реконструираната Шпанија апсолутен фаворит во групата Е, Левандовски ја предводи Полска

Во групата Е на Европското првенство се Шведска, Полска, Словачка и Шпанија, која е апсолутен фаворит за освојување на групата. Се очекува жестока борба меѓу Полска и Шведска за второто место, додека Словачка е сепак аутсајдер во оваа друштво за да оди понатаму.

Победникот од оваа група во осминафиналето ќе игра против третопласираниот од групата А или Б или Ц или Д. Второпласираните ќе имаат пресметка со второпласираните од групата Д, додека третопласираните на крајот игра против победникот од групата Б или Ц.

ШПАНИЈА
Шпанија е на шестото место на ранг-листата на ФИФА и покрај неуспехот во последните две големи натпреварувања. Имено, и на Европското првенство во 2016 година и на Светското првенство во 2018 година, тие беа елиминирани во осминафиналето, па сега со реконструираната репрезентација имаат императив да се вратат на самиот врв.

Првиот голем проблем за Луис Енрике пристигна неодамна кога дознаа дека капитенот на селекцијата Серхио Бускетс има коронавирус, поради што ќе ги пропушти првите натпревари на ЕП.

Сепак, Шпанија има исклучително квалитетни решенија на сите позиции, а тие се особено силни на средината на теренот каде за место ќе се борат Маркос Љоренте, Родри, Педри, Коке … На крилните позиции ги имаат Микел Ојарзабал и Феран Торес, додека одбраната треба да ја води Пау Торес.

ПОЛСКА
Откако испаднаа во четвртфиналето на ЕВРО 2016 на пенали од подоцнежниот победник Португалија, Полјаците не успеаја пред три години на Светскиот првенство со испаѓање во групната фаза, што сакаат да го поправат на претстојното Европско првенство.

Играта на Полјаците во голема мера ќе зависи од формата на најголемата ѕвезда и капитен на тимот Роберт Левандовски. Пјотр Зиелински од Наполи исто така ќе биде многу важен за амбициите на Полјаците, а вреди да се спомене и квалитетниот голман Војчех Шчесни од Јувентус.

ШВЕДСКА
Швеѓаните најчесто беа елиминирани во групната фаза на последните Европски првенства, но покажаа дека селекцијата оди напред на Светското првенство во Русија кога стигнаа до четвртфиналето.

Тие немаат голема ѕзведа во тимот, но имаат неколку исклучително квалитетни и млади офанзивни играчи предводени од Александар Исак од Реал Сосиедад и Дејан Кулушевски од Јувентус, кои ќе ги пропуштат првите натпревари поради коронавирусот. Капитенот Себастијан Ларсон ќе ја предводи средната линија, а ќе брани Виктор Линделоф од Манчестер Јунајтед. Да потсетиме, пред почетокот на шампионатот, Златан Ибрахимовиќ испадна од списокот поради повреда.

СЛОВАЧКА
За разлика од Светските првенства за кои не се квалификуваа подолго време, Словаците дури успеаја да ја минат групната фаза на претходното ЕП, што ќе им биде многу тешко да го повторат тоа годинава.

Прва ѕвезда на тимот и убедливо најдобар играч е стоперот на Интер, Милан Шкринијар, а од остатокот на тимот вреди да се споменат неговите врсници од средината на теренот – Станислав Лоботка од Наполи и Ондреј Дуду од Келн. Сепак, остатокот од тимот нема квалитет за највисока фаза, па затоа ќе им биде исклучително тешко да се натпреваруваат со посилните ривали.

Распоред на натпревари од групата Е:

1 коло

  • Полска – Словачка (стадион „Крестовски“, 14 јуни, 18:00 часот)
  • Шпанија – Шведска (Олимписки стадион во Севиља, 14 јуни, 21:00 часот)

2 коло

  • Шведска – Словачка (стадион „Крестовски“, 18 јуни, 15:00 часот)
  • Шпанија – Полска (Олимписки стадион во Севиља, 19 јуни, 21:00 часот)

3 коло

  • Словачка – Шпанија (Олимписки стадион во Севиља, 23 јуни, 18:00 часот)
  • Шведска – Полска (стадион „Крестовски“, 23 јуни, 18:00 часот)

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!