Европски ФудбалФудбал

Рамос и ПСЖ постигнаа договор – следува потпис на двегодишен договор!

Поранешниот капитен на Реал Мадрид, Серхио Рамос се согласи на личните услови со Пари Сен Жермен, така што тој ќе го замени главниот град на Шпанија со главниот град на Франција.

Елитниот дефанзивец и парискиот клуб многу брзо се согласија за многу детали, но главната поента, условно зборувајќи за спорот, беше времетраењето. Сспортски директор Леонардо на парижаните понуди едногодишен договор, а Рамос сакаше двегодишен договор. На крајот, Шпанецот го доби она што го побара и ќе биде потпишан двегодишен договор.

Рамос ја започна својата кариера во Севилја како десен бек, но по само една сезона во сениорскиот фудбал, се пресели во Реал во 2005 година, каде стана еден од најголемите играчи во историјата. Тој одигра вкупно 671 натпревар во 16 сезони, постигна 101 гол, освои четири Лиги на шампиони, пет титули, два купа, четири Суперкупа на Шпанија и Светски клупски првенства и три Суперкупа на Европа. Тој беше член на најтрофејната генерација на шпански национален фудбал, освојувајќи две Европски првенства и едно Светско првенство.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!