ЕУРО 2020Фудбал

Претставување на Група Б: Силната Белгија го напаѓа трофејот, Данска и Русија во битка за второто место, Финска аутсајдер

Во групата Б на Европското првенство се Данска, Финска, Русија и Белгија, која е апсолутен фаворит за пласман во осминафиналето. Данска и Русија треба да се борат за второто место, додека евентуалното поминување на Финците би било големо изненадување.

Победникот од групата Б во осминафиналето ќе игра со освојувачот на третото место од групата А, Д, Е или Ф. Второпласираниот од групата Б ќе игра против второпласираниот од групата А, додека на крајот освојувачот на третото место од групата Б ќе игра против победникот од групата Е.

Белгија
По десет години суша во периодот од 2002 до 2014 година, репрезентацијата на Белгија во последните седум години премногу напредуваше и во моментов е прва репрезентација на ранг-листата на ФИФА. На СП 2018 тие освоија бронза и се уште се фаворити за самиот врв. Во групната фаза, во секој случај, тие не треба да имаат проблеми, а тоа дополнително ќе зависи од противникот.

Селекторот Роберто Мартинез е на клупата на Белгија од 2016 година, а следното ЕП може да биде круна во неговата кариера. Тој имаше потешкотии во изборот на играчите, бидејќи Белгија во моментов има голем број на квалитетни играчи.

Најголеми ѕвезди се офанзивните играчи Кевин де Брујн од Манчестер Сити и Ромелу Лукаку од Интер. Конечниот успех на Белгија ќе зависи од формата на овие двајца. Репрезентацијата има квалитетни фудбалери на скоро секоја позиција, од кои уште вреди да се споменат Тибо Куртоа, Јури Тилеманс, Еден Азар, Јаник Караско, Тимоти Кастањ … Капитен е искусниот стопер Јан Вертонген од Бенфика, а одбраната е можеби најслабиот дел од моќната Белгија.

Данска
Данска е втор фаворит во групата Б, и во моментов е рангиран на 10-тото место на ранг-листата на ФИФА. И тие имаа период на стагнација од 2012 до 2018 година, кога се пласираа во второто коло на Светското првенство во Русија.

Тоа ќе биде нивната цел на претстојното ЕП, а во својот тим имаат неколку квалитетни играчи, предводени од Кристијан Ериксен од Интер. Пјер-Емил Хојбјерг од Тотенхем ќе му прави друштво на средината на теренот, и тие можат да се пофалат со исклучително силен и солиден стоперски тандем – Андреас Кристенсен од Челзи и капитенот Симон Кјаер од Милан. Недостатоци на тимот се нивните малку пониски квалитетни офанзиви.

Русија
Откако со години беа нокаутирани во групната фаза, Русите конечно се пласираа во нокаут фазата пред три години на Светското првенство кое се играше во нивната земја и се пласираа во четвртфиналето. Сепак, тешко е да се очекува ваков успех да повтори оваа година. Во групата со Белгија и Данска тие не се фаворити за минување во групата, особено што доаѓаат на шампионатот без да големи имиња.

Ако треба некој да се издвои, тоа се играчот за врска на Монако, Александар Головин и напаѓачот на Зенит и капитен на тимот, Артем Ѕјуба. Сепак, селекторот Станислав Черчесов сигурно ќе игра на картата на тимската игра и не би било изненадување доколку Русите во групата завршат пред Данска.

Финска
За Финска, пласманот на Европското првенство е исто така најголем успех во историјата на фудбалот во оваа земја. Имено, тие никогаш претходно не успеале да се пласираат на Европско или Светско првенство, па сосема е јасно дека тие се аутсајдери на овој турнир.

Тие немаат никакви европски фудбалски ѕвезди во својот тим, а најпознато име е напаѓачот на Норич, Теему Пуки, додека капитен е играчот од средниот ред, Тим Спарв. Финците, како и Русите, најмногу ќе се потпрат на тимската игра, која од клупата ќе ја организира селекторот Марку Канерва.

Распоред на натпревари од групата Б

1. коло

  • Данска – Финска (стадион „Паркен“, 12 јуни, 18:00 часот)
  • Белгија – Русија (стадион „Крестовски“, 12 јуни, 21:00 часот)

2. коло

  • Финска – Русија (стадион „Крестовски“, 16 јуни, 15:00 часот)
  • Данска – Белгија (стадион „Паркен“, 17 јуни, 18:00 часот)

3. коло

  • Русија – Данска (стадион „Паркен“, 21 јуни, 21:00 часот)
  • Финска – Белгија (стадион „Крестовски“, 21 јуни, 21:00 часот)

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!