Европски ФудбалФудбал

Половина година е без клуб, а сега ја доби понудата за која сонуваше

Англискиот фудбалер Џек Вилшер би можел да се врати на терените по пауза од повеќе од половина година.

29-годишниот играч од средниот ред последниот ангажман го имаше во Борнмаут каде што играше минатата година, но летово го напушти клубот откако не доби нов договор.

Вилшер некогаш беше еден од најголемите потенцијали на англискиот фудбал и имаше неколку одлични сезони во Арсенал, но јасно е дека никогаш не го исполни целосно она што се очекуваше од него.

Иако има само 29 години, доста тешко му е да најде нов клуб, што е многу чудно со оглед на тоа што се работи за играч кој со многу успех играше во Премиер лигата, но и во репрезентацијата на Англија.

Сепак, според медиумите на Островот, се чини дека Вилшер дошол до крајот на агонијата за пронаоѓање нов клуб, а постојат шанси тој да се врати во Арсенал.

Вилшер тренираше со тимот на Арсенал за да остане во форма, а очигледно успеа да го импресионира Микел Артета, кој смета дека е многу подготвен за натпреварите. Наводно, Арсенал сериозно размислува да му даде краткорочен договор од следниот месец.

Артета ќе остане без Томас Парти и Мохамед Елнени кои ќе одат на Купот на африканските нации, а му треба играч од средниот ред кој ќе може да ги замени, а Арсенал наводно верува дека ова може да биде Вилшер без проблем.

Се очекува тој да потпише договор до крајот на оваа сезона, а Арсенал ќе ја продолжи соработката доколку ги оправда очекувањата.

Вилшер досега за Арсенал одигра 198 натпревари и успеа да постигне 14 гола и да додаде 30 асистенции.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!