Европски ФудбалФудбал

Перез не се предава: Супер лигата не пропадна, луѓето сакаат да го гледаат Манчестер Јунајтед, а не Рома!

“Направивме обврзувачки договор со сите 12 екипи и никој не може да си замине. Супер лигата продолжува”, уверува претседателот на Реал.

Два-три дена Европа се тресеше. Идејата за формирање на Супер лигата наиде на револт кај целиот стар континент, медиумите, навивачите, поранешните фудбалери… Всушност, сите освен овие 12 клуба што треба да бидат нејзини членови и од кои единствено тие ќе имаат корист, не беа сите подеднакво упорни во намерата да ја оживеат Супер лигата, па заканите на УЕФА, но и поради протестите на нивните навивачи, англиските клубови излегоа побрзо и подобро и „Лигата на богатите“ се распадна дури и не виде светлината на денот.

Или не е тоа ? Во Англија, приказните за Супер лигата стивнаа, но од Шпанија полека доаѓаат предупредувања дека идејата е сè уште жива. Пред четири дена, првиот човек на Барселона, Жоан Лапорта, зборуваше за тоа, а сега зборуваше и претседателот на Суперлигата и Реал Мадрид, Флорентино Перез. И тој тврди – тоа ќе продолжи.

“Направивме обврзувачки договор со сите 12 екипи и никој не може да замине. Супер лигата продолжува. Ништо не пропадна. Работиме две години. Кога излеговме со планот, УЕФА ни се закани и англиските тимови излегоа. Ја чекаме судската одлука во Луксембург. Напротив, Супер лигата не е затворена. Побаравме да се укинат ограничувањата наметнати на Англичаните, рече Перез во интервју за шпанските медиуми.

Претседателот на Реал Мадрид потсетува на промените што ги претрпе фудбалот во текот на својата историја и подобрувањето што тие го донесоа. Тој уверува дека истото ќе се случи и со Супер лигата, иако уште еднаш ја потенцира важноста на финансискиот аспект.

“Регионалните натпреварувања се играа порано. Андалузија, Валенсија… Потоа се формираше шпанската лига и луѓето велеа дека на фудбалот му дојде крајот. Потоа, 55 години подоцна, беше формиран Европскиот куп и повторно беше речено дека фудбалот дојде до крај. И пак се промени на подобро. Ние ги напуштивме националните лиги и секоја недела игравме атрактивни натпревари, кои се купуваат. Останатите не се продаваат”.

И тоа е целата поента на Супер лигата – не се сите еднакви.

“Ние создадовме нешто што се нарекува Супер лига од принципите што ги објаснивме. Ние сакаме да им дадеме фудбал на навивачите. Не можеме да започнеме со фактот дека сите сме еднакви. Натпреварите во групната фаза од Лигата на шампионите едвај се следат. Погледите стануваат повисоки во четвртфиналето, полуфиналето и финалето. Публиката станува сè помала и ќе мора да започнеме од клубови кои имаат повеќе навивачи. Натпреварите на Рома не се гледани како натпревари на Јунајтед”.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!