ФудбалФудбал - ВТОРА ЛИГА

Пелистер се засили со Благоја Љамчевски и Илче Петровски

Второлигашот Пелистер ги претстави првите прволигашки засилувања со кои ќе атакува на експресен кам-бек во Првата македонска фудбалска лига.

Битолчани минатата сезона завршија на дното од табелата односно на последното место и испаднаа во Втората лига, која од следната сезона ќе биде единствена. Целта на Пелистер е експресно враќање во елитата, а за таа цел денес во Битола беа претставени првите две прволигашки засилувања.

Нови имиња во екипата на Пелистер се голманот Илче Петровски и Благоја Љамчевски.

Љамчевски е повратник во екипата на Пелистер, а доаѓа од редовите на прволигашот Тиквеш, во својата кариера има настапувано 35-годишникот има настапувано за прилепска Победа, Шкупи, Вардар, Металург…

32-годишниот Петровски, кој исто така е повратник во Пелистер, доаѓа од редовите на штипска Брегалница, а во својата кариера има настапувано за Теткес, Струга Трим Љум, Гостивар, Младост Царев Двор, Дрита, додека пак на меѓународната сцена беше дел од Омониа, Јединство Бихач, Кастриоти, Поградеци.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!