Европски ФудбалФудбал

Патрик Виеира и официјално нов тренер на Кристал Палас

Патрик Виеира е новиот менаџер на Кристал Палас, како наследник на Рој Хоџсон. Договорот беше потпишан до 2024 година.

Во текот на попладневните часови, новинарот Фабрисио Романо на Твитер напиша дека Виеира договорил сè со Кристал Палас и дека договорот е потпишан. Романо исто така известува дека договорот е на три години и дека се чека само официјална потврда.

Самиот Виера брзо реагираше на Твитер, велејќи дека не му верува на Фабрисио со смешни смајли.

Виера доаѓа во клубот кој со години го водеше Рој Хоџсон. Управата на Палас повеќе не сакаше да продолжи со искусниот Хоџсон, кој беше најстариот менаџер во Премиер лигата, а најголем проблем е што тимот генерално не играше добро во текот на сезоната, иако прашањето за опстанок никогаш не беше споменато.

„Навистина сум возбуден што имам можност да се вратам во Премиер лигата и да го водам овој одличен клуб и да започнеме ново поглавје заедно. Овој проект е интересен за мене, разговарав со членовите на клубот за амбициите и плановите за целиот клуб. Тој има одлична основа по многу години поминати во Премиер лигата и се надевам дека ќе продолжиме да напредуваме“, рече Патрик Виеира.

Како фудбалер, Виера стана легенда на Арсенал, за кој играше од 1996 до 2005 година, пред тоа беше во Милано и Кан, додека по напуштањето на Лондон играше за Јувентус, Интер и Манчестер Сити. Како тренер, тој ги водеше Њујорк Сити и Ница од 2018 до 2020 година.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!