ФудбалФудбал - ВТОРА ЛИГА

Охрид, Гостивар или Велешта во бараж за Прва лига !?

Уште две кола до крајот од Втората лига – Запад, а борбата за второто место и баражот за Прва лига се разгорува. Охрид, Гостивар и Велешта ќе ја водат борбата за баражот кој можеби ќе ги однесе и во Прва лига.

Скопје веќе го обезбеди првото место и следната сезона се враќа во Прва лига, останува борбата за баражот. Во моментот Охрид е втор со 43 бодови, а со ист број на бодови е Велешта која е трета, додека Гостивар со 42 бодови е на четвртата позиција.

Распоред на екипите кои ќе играт за бараж:

  1. коло
  • Гостивар – Скопје
  • Охрид – Кадино
  • Велешта – Велазерими
  1. коло
  • Кадино – Гостивар
  • Скопје – Велешта
  • Тетекс – Охрид

Бараж натпреварите се играат на неутрален терен во принцип Исток со Исток, Запад со Запад. Тоа значи дека второпласираната екипа од Втора лига – Исток каде веќе Тиквеш го обезбеди баражот ќе игра со екипа од ПМФЛ која територијално припаѓа на Втора лига – Исток. Додека пак второпласираната екипа од ВМФЛ – Запад ќе игра бараж со екипа од ПМФЛ која територијално припаѓа на ВМФЛ – Запад. Доколку двете екипи кои испаѓаат од ПМФЛ припаѓаат на ВМФЛ – Исток или на ВМФЛ – Запад тогаш бараж натпреварите се утврдуваат со ждреб.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!