Европски ФудбалФудбал

ОФИЦИЈАНО: Лионел Меси по седми пат ја освои „Златната топка“!

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси по седми пат во својата кариера ја освои „Златната топка“ која ја доделува угледниот „Франс Фудбал“.

Според гласовите собрани од преку 170 експерти францускиот медиум го избра Аргентинецот за најдобар фудбалер на светот за 2022 година.

Во тесна „трка“ за „Златната топка“ беше Роберт Левандовски, но пресудни беа трофеите, бидејќи Меси со Аргентија ја освои титулата на Копа Америка, а со Барселона „Кралскиот Куп“. Иако Левандовски игра во животна форма, сепак остана без „Златната топка“, па ако му е за утеха доби награда за најдобар напаѓач.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!