Европски ФудбалФудбал

Официјално: Бенитез потпиша договор со Евертон

Англискиот премиерлигаш Евертон во средата објави дека нивниот нов тренер е Шпанецот Рафа Бенитез, со кого потпиша тригодишен договор.

„Назначувањето на Бенитез доаѓа по три недели робустен и обемен процес што вклучуваше неколку интервјуа со неколку кандидати“, се вели во соопштението на клубот.

На крајот на сезоната, Евертон беше оставен од Италијанецот Карло Анчелоти, кој повторно го презеде управувањето со Реал Мадрид. Бенитез дојде во Евертон од кинески Далиан, претходно ги водеше клубовите како Реал Мадрид, Ливерпул, Њукасл, Наполи, Челси и Интер.

Во сезоната 2004/05 ја освои Лигата на шампионите со Ливерпул, а со Интер беше најдобар на Светското клупско првенство во сезоната 2010/11. Тој исто така ја освои Лигата на Европа двапати во својата кариера – еднаш со Валенсија (2003/04) и втор пат со Челси (2012/13).

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!