Европски ФудбалФудбал

ОФИЦИЈАЛНО: Алегри нов тренер на Јувентус, падна и одлуката за Роналдо!

Пишувањата во италијанскиот печат се остварија, бидејќи Масимилијано Алегри е старо-нов тренер на Јувентус.

По турбулентната сезона, „старата дама“ реши да го отпушти неискусниот Андреа Пирло, а Алегри се враќа на позицијата тренер.

Алегри многу добро го познава тимот на Јувентус, со кого пет пати го освои Скудето, четири последователни дупли круни, два Суперкупа, играше два пати во финалето во Лигата на шампионите.

Алегри го водеше Милан пред Јувентус, со кого ја освои и титулата, а беше и тренер на Каљари, Сасуоло, Гросето, СПАЛ и помалку познатиот тим Аглианезе.

Тој се поврзуваше со Реал Мадрид, се сметаше себеси за наследник на Зинедин Зидан, но сепак реши да се врати во Торино, каде што ќе се обиде да го освои Скудетото во новата сезона, кое по една деценија чекање отиде во рацете на играчите на Интер.

Со доаѓањето на Алегри се верува дека Кристијано Роналдо ќе го напушти клубот, што наводно им го признал на соиграчите.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!