Европски ФудбалФудбал

Одлични вести за Њукасл: Премиер лигата донесе многу важна одлука!

Англиската Премиер лига ја укина забраната за клубовите да потпишуваат спонзорски договори со компании поврзани со нивните сопственици, што е одлична вест за Њукасл Јунајтед бидејќи ќе им овозможи да потпишуваат договори со компании од Саудиска Арабија.

Премиер лигата во вторникот потврди дека привремената забрана, укината во октомври, е укината по продажбата на Њукасл Јунајтед на конзорциум предводен од Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија (PIF).

Сепак, секој договор за спонзорство на филијалата ќе биде предмет на процес дизајниран да гарантира дека договорите ја одразуваат „фер пазарната вредност“ и не се средство за нарушување на приходите за да им се дозволи на клубовите да трошат повеќе, според строгите правила за финансиски фер-плеј.

Премиер лигата соопшти дека таквите договори ќе бидат предмет на проверка од специјален комитет кој ќе ангажира независен, надворешен оценувач.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!