Европски ФудбалФудбал

Од „Олд Трафорд“ заминува со „полни џебови“: Јунајтед мора да плати голема сума пари на Солскјер

Оле Гунар Солскјер пред неколку дена доби отказ од местото менаџер на Манчестер Јунајтед, а англиските медиуми пишуваат дека норвешкиот стручњак ќе добие голема сума пари од „црвените ѓаволи“.

Солскјер долго трпеше критики и беше осуден на пораз 4:1 од Ватфорд во последното коло, по што челниците на Манчестер Јунајтед решија да ја прекинат соработката со Норвежанецот и да го стават Мајкл Керик на негово место додека не се најде трајно решение.

Норвешкиот стручњак за англискиот клуб покрај емоциите е обврзан и со потпишан договор со приходи и клаузули за порано раскинување на соработката. Англиските медиуми откриваат дека Јунајтед мора да му плати на Солскјер сума од 7,5 милиони фунти за отказот. Тој имаше договор до летото 2024 година.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!