Европски ФудбалФудбал

Од Кина пристигнуваат фантастични вести за Барселона

Чави Ернандез со нетрпение го очекува јануарскиот преоден рок бидејќи сака да реши неколку проблеми во играчкиот кадар на Барселона.

Јасно е дека најголемиот проблем на Барселона во моментов е на позицијата напаѓач бидејќи Чави го нема вистинското решение овде откако беше потврдено дека Серхио Агуеро ќе биде надвор од терените најмалку три месеци.

Од класичните напаѓачи на Чави на располагање е само Лука де Јонг, но тој не е задоволен од игрите на овој напаѓач кој нема одиграно ниту една минута откако шпанскиот стручњак ја презеде Барселона.

Се очекува Де Јонг да се врати во Севиља во јануари и Барселона да ја раскине позајмицата која треба да трае до крајот на оваа сезона.

Затоа, јасно е дека каталонскиот клуб ќе има императив да донесе засилување во нападот во јануари, но јасно е дека поради финансиската криза немаат премногу пари за тоа.

Шпанските медиуми објавија дека клубот сака да троши што е можно помалку пари и како што стојат работите се чини дека работите би можеле да им парираат.

Имено, на списокот на потенцијални засилувања се најде и напаѓачот Седрик Бакамбу, кој во изминатиот период во Кина настапуваше во дресот на Пекинг Гуан, но од Кина доаѓаат одлични вести за челниците на Барселона.

Бакамбу стана слободен играч откако го напушти кинескиот клуб и го раскина договорот и сега Барселона има можност без обештетување да го доведе поранешниот напаѓач на Виљареал.

30-годишниот фудбалер го напушти Виљареал на почетокот на 2018 година по неколку одлични сезони, а „Жолтата подморница“ од неговиот трансфер во Кина заработи дури 40 милиони евра.

Во тековната сезонава одигра 13 натпревари и постигна пет гола, но реши да ја прекине соработката со кинескиот клуб. Останува да видиме дали кариерата ќе ја продолжи во Барселона.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!