Европски ФудбалФудбал

Нуно Еспирито Санто во Евертон доаѓа со еден искусен фудбалер

Евертон работи напорно за да најде замена за Карло Анчелоти, кој одлучи да го напушти „Гудисон Парк“ и да се врати во Реал Мадрид. Веднаш штом стана јасно дека италијанскиот стручњак ќе се врати на клупата на „кралскиот клуб“ по шест години, започнаа шпекулациите за новиот тренер на „карамелите“.

Наводно, има 40 менаџери кои се потенцијални кандидати за преземање на Евертон, а меѓу нив е Нуно Еспирито Санто, кој го напушти Вулверхемптон на крајот на сезоната. Португалскиот тренер исто така се поврзуваше со Тотенхем, но Антонио Конте е најдобар за клупата на лондонските „петли“. Сега се појави веста дека Еспирито Санто го „подмитува“ раководството на Евертон, ветувајќи го доаѓањето на 21-годишниот Педро Нето доколку ја добие довербата од управата.

Крилниот напаѓач пристигна во „волците“ во 2019 година, кога дојде од редовите на Брага, а една полусезона ја мина во Лацио, каде не играше. Популарниот Хорхе Мендеш може многу да ја олесни работата околу трансферот на Педро Нето во Евертон, па тоа е уште една причина плус „карамелите“ да го ангажираат Еспирито Санто.

Евертон ќе има квалитетни припреми во САД, во рамки на Купот на Флорида, каде најпрво ќе ги одмери силите со колумбиски Миљонариос, a потоа противник на вториот натпревар ќе биде Арсенал или Интер.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!