Европски ФудбалФудбал

Њукасл ќе го реши најголемиот проблем на Барселона во јануари ?

Барселона се надева дека конечно ќе се ослободи од Самуел Умтити во јануари.

Каталонскиот клуб веќе некое време се обидуваше да го продаде францускиот дефанзивец, а летово дури му понудија договорен прекин на соработката, што Умтити на крајот го одби.

Французинот остана во Барселона бидејќи верува дека може да се избори за место во стартниот состав на овој тим, но сега му се чини јасно дека ништо од ова нема да се случи.

Чави отворено му призна на Умтити дека нема да смета на него подоцна во сезоната и дека најдобро е да бара нов клуб доколку сака да игра. На негово заминување се надеваат и челниците на клубот бидејќи Умтити би го ослободил буџетот за плати.

Французинот е еден од најплатените играчи во Барселона во моментов, а од клубот се надеваат дека конечно ќе види што навистина би помогнало кога е во прашање доведувањето на некои нови засилувања.

Шпанските медиуми вчера објавија дека Фенербахче покажал интерес за Умтити, но и клуб од Премиер лигата кој се чини дека многу посериозно влегол во преговори со Барселона.

Наводно, Умтитија сака да го доведе Њукасл, со што би ја засилил одбраната, бидејќи на „страчките“ не им оди најдобро во Премиер лигата оваа сезона. Како што стојат работите, тие ќе се борат за опстанок, а богатите сопственици ќе направат се за значително да го засилат тимот во јануари.

На списокот со желби е и Умтити, за кој Њукасл е подготвен да плати околу 20 милиони евра, а очекуваат Барселона без проблем да го прифати. Сепак, сега останува на Умтити бидејќи и тој ги одбил понудите кои Барселона би ги прифатила ова лето, но се надеваат дека Њукасл конечно би можел да биде клубот во кој ќе оди.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!