ФудбалФудбал - ТРЕТА ЛИГА

Новаци со победа над Црно Буки го заокружи есенскиот дел

Екипата на Новаци со победа го заокружи есенскиот дел од сезоната, откако на домашен терен со 2:1 славеше над Црно Буки во 11. коло од Третата лига – Југозапад. Новаци одигра одличен натпревар и дојде до седма сезонска победа.

Домаќините одлично го отворија мечот и беа силно мотивирани за победа. Првиот гол падна во 19. минута од натпреварот кога Јоцо Ѓорговски ја погоди противничката мрежа за водство од 1:0 за Новаци. Иницијатива и притисок за гол имаше и кај двете страни, но резултатот до крајот на полувремето не се промени.

Во вториот дел Новаци започна подобро и во 48. минута од натпреварот преку Трифуновски Иве зголеми на 2:0. Гостите веднаш реагираа и по три минути намалија на 2:1 преку Даралиовски Оливер. До крајот на мечот мрежите и на двете страни мируваа, а резулатот не се промени.

Новаци со новата победа и три бодови се врати на третото место на табелата со 22 бодови, со што ќе имаат полесна пролет и остануваат во сериозна игра за првото место и Втората лига, што е нивна цел за тековната сезона. Црно Буки сега се спушти на четвртото место со 21 бод.

Колото ќе биде комплетирано утре кога ќе бидат одиграни останатите седум средби со почеток од 13:00 часот.

Моменталната бодовна состојба е следна:

ТМФЛ Југозапад – Табела

ПозКлубОНПобНПорПОСПРИГРБОД
11917206625+4153
21813324411+3342
31811434520+2537
41911174521+2434
51910274335+832
61810174024+1631
7199285245+729
81990103337-427
9197573237-526
10196672831-324
11196583830+823
121962112452-2820
13193513956-1714
141841132662-3613
151531111533-1810
161922152374-518

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!