Европски ФудбалФудбал

Нов рекорд на Роналдо – 801 гол во кариерата

Кристијано Роналдо двапати ја затресе мрежата на Арсенал и постигна уште еден рекорд во кариерата.

Головите против „топчиите“ се негови 800-ти и 801-ви во кариерата и тој е првиот играч во историјата кој ја срушил таа бројка на најголемата сцена играјќи клупски и репрезентативен фудбал.

Португалецот досега постигна 130 голови за Јунајтед, 450 за Реал, 101 во дресот на Јувентус, пет како член на Спортинг, како и 115 во националниот тим.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!