Европски ФудбалФудбал

Ниту Џеко, ниту Жиру: Малдини носи ГОЛЕМО засилување во нападот на Милан

Златан Ибрахимовиќ има сериозни проблеми со повредите и на раководството на клубот му е јасно дека нема да може да му биде на располагање на Стефано Пиоли, за целата наредна сезона и дека е очајно потребен уште еден напаѓач.

Един Џеко и Оливие Жиру беа споменати како двете најатрактивни опции поради нивната малку пониска цена, но се чини дека нема да има ништо од нивниот ангажман.

Според некои медиуми во Италија, Паоло Малдини се борел да донесе помлад напаѓач, а негов избор е напаѓачот на Штутгарт, Саша Калајџиќ.

Покрај солидните технички способности, огромна предност на Калајџиќ е висината, односно скокот и дуел играта, а во Милан веруваат дека таков напаѓач може да биде многу квалитетно „оружје“ за овој клуб.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!