Европски ФудбалФудбал

Ниту Барса ниту Атлетико, Лацио беше најбрз – Сари конечно го доби засилувањето што го посакуваше пред четири години

Алекс Грималдо пред потпис со римскиот клуб во трансфер вреден нешто повеќе од 20 милиони евра, Бенфика веќе пронајде замена.

Практично откако пристигна во Бенфика, а има пет и пол години, Алекс Грималдо е неопходна тема на секој преоден рок. Отпрвин, не го ценеа во Барселона, го пуштија да оди во лисабонскиот клуб за 2 милиони евра, а потоа повремено го свртуваа вниманието кон Португалија, за да видат како се одвива развојот на нивниот „студент“. И тие не беа единствените, Јувентус, двата клуба од Манчестер, Наполи и неодамна Атлетико Мадрид – сите, во поголема или помала мера, ја покажаа својата намера да го донесат. Безуспешно, Грималдо се приклучува меѓу „бјанкочелестите“.

Сепак, тој конечно може да направи трансфер ова лето. Додуша, не толку звучно, бидејќи како што тврди Португалски „О’Жого“, Грималдо е многу близу до Лацио. Всушност, толку близу што клубот од Лисабон веќе подготви замена.

Имено, според португалскиот весник, Атлетико и Барселона го посакуваа левиот бек на Бенфика, но Лацио беше многу поконкретен. Можеме да претпоставиме, на иницијатива на новиот тренер Маурицио Сари, кој исто така беше на клупата на Наполи, кога во 2017 година работеа на негово доведување на југот на Италија. Четири години подоцна, искусен стратег ќе го добие посакуваното засилување.

Грималдо во договорот има клаузула според која тој може да го напушти клубот за 60 милиони евра, но трансферот треба да изнесува нешто повеќе од 20 милиони евра, истакнува „О’Жого“.

Истиот извор носи информации за замената на Грималд во Бенфика. Тоа е фудбалерот на Монако, Жил Диас, кој претходната сезона ја помина на позајмица во Фамаликао. Тој пристигна во Кнежевството пред шест години од Брага за 5 милиони евра, но во ниту една сезона не успеа да се избори за место на стадионот „Луј Втори“. Наместо тоа, тој се пресели на позајмица, најпрво во Варзим, потоа во Рио Аве, Фиорентина, Нотингем Форест, Олимпијакос, Гранада и на крајот Фамаликао.

На крајот, Монако ќе успее да добие добар дел од вложените пари, бидејќи се очекува Бенфика да плати 3 милиони евра за Диас. Интересно, Диас може да ја покрие целата лева страна на теренот, како и позицијата на десното крило.

Поврзани Наслови

Следен Наслов:
Close
Back to top button
error: Текстот е заштитен !!