Европски ФудбалФудбал

Ништо од Реал, Конте со изненадувачки ангажман: Целта е да се изгради страшен тим!

Англискиот премиерлигаш Тотенхем сака да го донесе Италијанецот Антонио Конте за тренер, а поранешниот спортски директор на Јувентус, Фабио Паратичи за спортски директор, пренесуваат британските медиуми.

Тотенхем наводно работи на тоа да ги донесе италијанските фудбалски експерти, а особено сакаат да го решат проблемот со тренерот шест недели откако беше отпуштен Жозе Мурињо.

Не му беше лесно на претседателот на Спарс, Даниел Леви, бидејќи не му беа понудени многу опции за тренерско место од заминувањето на Португалецот, но минатата недела имаше некои големи промени на европскиот континент што може да го реши овој проблем.

Прво, Конте се повлече од функцијата тренер на Интер откако ја освои титулата во Италија со него, и со оглед на неговата биографија, тој веднаш стана интересен за Спарс. Но, Тотенхем сега сака да го донесе и Паратичи за спортски директор.

Паратичи го напушти Јувентус на почетокот на минатата недела по 11 години спортски директор во клубот и работеше со Конте додека беше тренер на Јувентус помеѓу 2011 и 2014 година.

Иако Конте веројатно би сакал да работи повторно со Паратичи, треба да се земе предвид дека друг голем европски клуб го посакува него.

Реал Мадрид, наводно, стапил во контакт и со Конте откако Зинедин Зидан се повлече од функцијата тренер. Сепак, Карло Анчелоти е многу поизвесна опција…

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!